Işıklı Tabela Nedir? İmalatı Nasıl Yapılmalıdır

Işıklı tabela imalatı

Işıklı Tabela Yapımı

Işıklı Tabela yapımı için çok günümüzde bir çok çeşit malzeme kullanılmaktadır.İster işinizin arkasında duran bir firma ister bir son kullanıcı müşteri olun,ışıklı tabela imalatı ve ışıklı tabela çeşitleri için her zaman kaliteyi tercih etmelisiniz.Kısa zamanda çok ekonomik ve şık duran bir tabela sahibi olursunuz.

 

Işıklı Tabela nedir?

Işıklı Tabela,çeşitli aydınlatma sistemleri kullanılarak,yapılan tabela  çeşididir.Özellikle yazı yada logolarınızı her türlü ortamda rahatlıkla görülüp okumak mümkün olmaktadır.Işıklı tabelaların hem ön yüzünde hemde arka yüzlerinde ışık sistemini geçiren pleksi,folyo yada vinil gibi baskılar kullanılmaktadır.Çeşitli olarak totem,çatı,cephe ve açık hava ve yol tabelası türlerinin daha fazla yarar sağlamak için ışık sistemi kullanılmaktadır.

Işıklı Tabela Yapımı İçin Kullanılan Malzemeler

Günümüzde bu eko sistemde çok fazla ürün ve marka bulunmaktadır.Hem aydınlatma açısından kullanılan(led,Florasan vb.)hemde görseliği oluşturan elamanlar(pleksi,Polkarbon,vinil vb.)bu yüzlerce ürün çeşidi arasından en çok kullanılan ve kendi içerisinde binlerce renk ve malzeme kalite farkına sahiptir.

 

Başlıca Işıklı Tabela Aydınlatma Elemanları

Florasan ışıklı tabela : Florasan fiyat açısında avantajlı bir ürün olarak gözükse de elektriik tüketimi led ve benzeri yeni

Jenerasyon ürünlere göre 6 kata yakın faturalarda fark yaratmaktadır.

Florasanlar söküp takma sırasında kırılma bilir ve diğer elemanlar zarar görebilir.Eğer ışıklı tabela yapımı için florasan kullanacaksanız öncelikle TSE-CE standartlarını sağlayan ürünleri kullandığınıza emin olmalısınız.

Led ışıklı Tabela : Işıklı tabelalar için en çok tercih edilen sistem olan led ürünlerdir.Uzun ömürlü dayanıklı hemde enerji tasarrufu açısından pek çok avantaja sahiptir.Ne kadar led ürünler mantık olarak her markada aynı sisitemle üretilmiş olsada kendi açısından hem dayanıklı farklı hemde flim kalitesi  bazında çeşitlilik göstermektedir.

Başlıca Işıklı Tabela Görsel Elemanları

Pleksiglas (Akrilik Ürünler) : Pleksi ürünler piyasa içinde genellikle kalite olarak aynıdır ama satın almalarda dikkat edilmesi gereken en önemli olan ürün çeşitleri vardır.Çekme pleksiler hem ışık geçirme kapasiteleri hemde homojen yapıları konusunda yetersizdir.

Bu yüzden ışıklı Tabela yapımı için dökme pleksi tercih edilmektedir.Bazı markalarda Light başlığında ışıklı Tabela yapımı için özel yapılmıştır.Aşırı homojen pelksiler mevcuttur.Her renk çeşidi için olmadan ana renk pelksiler için tercih edilmektedir.Her renk çeşidi için olmada ana renk pleksiler için tercih edilmektedir.

Polikarbon : Hazır tabela sistemleri için tercih edilen bir ürün olaan polikarbon,üzerine folyo yapıştırma veya UV baskı yapılarak kullanılmaktadır.

Geçme sistem alüminyumlar ile sabitleştirilip ürünler oldukça verimli hale gelmektedir.Ürün satın alınarak ışık geçirme yüzdelere incelenmeli ve stok hatalarına özellikle dikkat edilmektedir.

Işıklı Vinil : Germe sistemlerde kullanılan ışıklı vinil pek çok ürün çeşidine sahiptir.Işıklı Tabela yapımı için vinil kullanılacaksa eğer uzun ömürlü olarak düşünülmeli ve çin muadillerinden uzak durulması gerekmektedir.Küçük ebatlar için Avrupa menşeli ışıklı viniller kullanılabilir ve  büyük ölçüde işlerle mukavemeti yüksek uygumalarda mehler marka ışıklı viniller kullanılabilir.

Işıklı Tabela’nın Avantajları

Mağaza işletmelerinin çalışma saatleri gün içinde olsa bile ışıklı tabelaya şarttır.Hem gündüzlerin daha kısa olduğu kış aylarında dikkat çekmek hemde yoğun olan cadde ve bulvarlarda gece reklam değerini kullanmak en büyük avantajdır.

Hava karardığı andan itibaren ışıklı tabelaların müşteri kitlesini etkisi çok büyüktür.Gece farkedilen pek çok işletmenin gündüz müşterisinin arttığı bir gerçektir.Zorunlu olmasa bile,sadece işyerine değil çevredeki genel görüşü itibariyle ışıklı tabela ve işaretleri yaptırmalarıdır.

Işıklı Tabela Nasıl Hazırlanır?

Bu tabelalar çeşitli malzemelerden üretilerek hazırlanmaktadır.

Pleksi,alüminyum,forex,polikarbon ve çok çeşitli malzmeler kullanılarak hazırlanır.Tabela hazırlanmasında tabela ölçüsüne göre ışık materiyalinin yoğunluğu önemli olmaktadır.Üretilen her ışıklı tabelanın her mevsim şartına uygun olarak imal edilmektedir.

Özellikle yağmur ve kötü hava şartlarında içerisine yağmur almaması için izolasyonu oldukça iyi olmalıdır.Hazırlanmış olan ışıklı tabelanın  yapımı kadar montajına da oldukça ehemmiyet verilmeli ve dikkat edilmelidir.Işıklı Tabelalarda önemli olan grafik tasarımı hazırlanmış olan tabelanın ışıklandırmaktır.Çünkü tabela için hazırlanan grafik çalışmasının oldukça başarılı olması gerekmektedir.