Müşteri Kimdir ? Ne İster? Nasıl Memnun Kalır ?

desa reklam

Peki, Sıradışı Bir Marka Olmak İster Misiniz?

O zaman şunlara kulak verelim ;

Şirketleri,kurumları var eden müşterileridir  ve sunduğunuz hizmetten memnun olmalarıdır.Her işletme daha büyük topluluklara ulaşmak için,müşteri portföyünü genişletmek ister.Dolayısıyla da daha fazla kazanmayı ister.

Bundan 20-30 yıl öncesine kadar birşeyler üretmeniz yeterli oluyordu.Günümüzde işinizi doğru yapmak ve kaliteden ödün vermeden müşteri isteği doğrultusunda ayrıca müşteriye verilen ilave bilgiler sizi en iyi şekilde yükseltir.

Tabela,Totem,Kutu Harf,Dijital Baskı,Grafik Tasarım bütün katagorilerde sitemizde bulabileceğiniz görseller sayesinde yaptığımız işlerin ne denli titizlikle yapıldığı ortadadır.

İyi iş sizin duruşunuzu yansıtır.Firmanızın geleceğe taşınmak için akılda kalıcı işler ve tecrübeler edinmeniz sizi zirveye taşır.

Müşterilerinizi çok iyi gözlemek gerekli;çünkü müşterilerinizin her biri sizden farklı bir ‘’fayda’’ satın  alır.

Şöyle bir örnek düşünce açısından faydalı olabilir;

Bir restorantta bulunduğunuzda;bir müşteri olarak kimi fiyatına,kimi güler yüze,kimi saygınlığa,kimi temiz ve nezih bir ortam olmasıyla kimide prestijini temel ürün/hizmet ile birlikte satın alır.

  • Bu tür bir duruş sayesinde müşterilerinizi gözlemleyerek,onlarla ilişkilendirmeniz size büyük bir ‘’artı’’ ve ‘’esneklik’’ kazandıracaktır.Bu değerleri arttırmak size rekabet üstünlüğü kazandıracaktır.
  • Ürün /Hizmetleriniz esnek olmalı ; ürettiğiniz ürün ya da hizmetiniz standart bir şekile oluşmalı ancak,geliştirilebilir/değiştirilebilir esnekliğe de sahip olmalıdır.
  • Müşterilerinizin istekleriyle beraber kendi düşüncelerinizide yansıtırsanız ortaya çıkan üretim ve tasarım hem müşterinizin memnun eder hemde size prestij katar.
  • Ürün yada hizmetinize işletmenizin (ya da sizin)ruhunuzu ,felsefenizi ve bilginizi yansıtın.müşterileriniz ürün ya da hizmetinizi satın aldığında bu felsefeyi de taşımaktan memnun olsunlar.
  •  Müşterileriniz veli nimetinizdir,onlara iyi bakın;hepimiz gittiğimiz mağazada,restorantta kendimizi özel hissetmek isteriz.Müşterilerimizin ve tercihlerini hatırlamanız,onları ayrıca mutlu eder ve ‘’sadık müşteri profiline ‘’girmelerini sağlayacaktır.
  •  Müşterilerinizi anlayın ; Sizi farklı kılacak en önemli nokta;Odaklanacağınız konu ‘’müşterilerin ne istediği’’değil ‘’Neye ihtiyaç duyduğu (common pain)’’olmalıdır.Henry Ford bunu şu şekilde aktarıyor;’Eğer müşterilerime ne istediğini sorsaydım,benen,daha hızlı bir at isterlerdi.’’