Neon Tabela Nedir?

neon tabela nedir

Neon Tabela Nerelerde Kullanılır

Neon tabela nedir? Neon tabela,özel imal edilmiş ateşte ısıtılarak şekil verilen küçük cam borular kullanılmaktadır ve  tercih edilen bir reklam türüdür.Bu görseller çok gösterişli ve estetik yapıda,göz alıcı renklerle üretilen reklam mecralarıdır.

Genellikle bar,restoran,eğlence merkezleri gibi yerler için oldukça uygundur.Neon tabela yapımı,diğer çalışmalara nazaran daha çok dikkat edilmesi gereken,ince işçilik isteyen bir tabela çeşidi olduğu için bu alanda profesyonel olan kişiler tarafından yapılmalıdır.

 Neon Tabela Nasıl Yapılır?

Neon Reklam tabelalarının üretiminde,ateşte kıvrılarak gerçekleştirilen neon çubukları kullanılır.Bu çubuklar minik floresan camlardan oluşmaktadır.Tasarlanan grafik ,harf yada logonun ısıtılıp şekil verilmesi ardından,içerisinde oluşan hava vakum yardımıyla çekilir.Havası alınan  çubukların iç kısmına neon gazı doldurulur  ve bu gaz kırmızı renktir.

Neon çubuklarının kırmızı renk dışında başka bir renk talebinizde, argon gazına ihtiyaç duyulur.Çünkü argon gazı beyaz rengine yakın renktir.

Neon Tabelalar hemen hemen her renkte imal edilmektedir.Neon Tabelaların elektrik tüketimi 220 volt civarındadır.Neon çubuklarının yanması için elektriğin sağlıklı bir şekilde gelmesi için trafolara ihtiyaç vardır.Neon tabelalar,uzun ömürlü oldukları ve görsel estetik açısından son derece etkileyici olduğundan oldukça tercih edilen bir reklam aracıdır.

 

Neon Tabela Yapımında Önemli Hususlar

10 metre neon bir çubuğa 1 trafo düşmektedir.Yeterli düzeyde monte edilmeyen trafo,tabelanın bir zaman sonra arızalanmasına sebep olur yada yeterli şekilde ışık veremeyeceği için verim alınamamasına  yol açmaktadır.

Dış mekanda bulunan noen tabela trafoları tehlikeye müsait oldukları için, doğal etkenlerden korunmak amaçlı izolasyon gerçekleştirmek gerekir.

 

  • Kullanım süresi 7 ve 13 yıl arasında değişebilir.Bu değişkenlik kullanım zamanına göre farklılık göstermektedir.
  • Montaj ve kurulumuna dikkat edilmelidir,elektrik bağlatılarının  doğru yapıldığına bakılmalıdır.
  • Asılacak ve kullanılacak yerler doğru analiz edilip,konumu iyi tespit edilmelidir ve ölçüsü eksiksiz alınmalıdır.
  • Neon gazı zaman içerisinde yok olacağı için bakım ve onarım periyodik olarak yapılmalıdır.
  • Neon tabelalar bu işin uzmanları tarafından yapılmalıdır.